ПРО ПАСХАЛЬНИЙ КУЛІЧ

Великдень є найголовнішим і важливим святом Православної Церкви. Для віруючих дуже важливі традиції і ритуали, які прийшли до нас з далекої історії. Паска є одним з головних страв великоднього столу.

Цей десерт є символом, що нагадує воскресіння Христа. За переказами Ісус після воскресіння покуштував піднесену їжу з апостолами. Також у Біблії сказано, що жоден з апостолів не сідав на центральне місце в середині столу. Перед цим місцем вони ставили свіжоспечений хліб.

Цей обряд заклав подальшу традицію залишати свіжоприготований ароматний хліб в церкві. На ньому обов’язково повинен бути зображений хрест з терновим вінцем, який був на мученику Христі. Однак сам Ісус зображений не був, що символізували його воскресіння. Тим самим віруючі вказували на подолання смерті, перемогу на ній.

Цей хліб традиційно носили священики навколо церкви, а потім викладали на великому столі монастиря. У суботу, коли прийшов до храму отримував благословення, він отримував шматок такого хліба.

Цієї версії дотримуються багато віруючих, проте історики стверджують, що паски випікали ще до появи Християнства на Русі, у часи язичництва. Паски тоді символізували зовсім далекі від віросповідання речі.

Походження Паски

Слово «паска» походить від слова «КоЛаЧа», що означає » Ча «- дитя,» Кола » — Сонце. У Стародавній Русі Сонце називалося «Коло» або «Кола». Великодня паска є символом обряду паски або Паски. Відомо, що традиція висвітлювати паску і підносити його в якості частування на честь святкування Великодня має як християнське, так і язичницьке походження.

Ще в Стародавній Русі було прийнято закінчувати месу загальним частуванням хлібом, солодощами і вином, які були висвітлені під час проведення служби. Ця традиція укоренила звичай освітлення дарів під час причастя, а також ввела інший звичай — проведення великодньої трапези, в якій головне місце займала паска.

Історія свідчить про те, що паска символізує незриму присутність Христа, якому в середині столу завжди залишають вільне місце, навпроти якого ставлять освячену паску. Традиція випікати спеціальний хліб також заснована на символізації напередодні весни прийдешніх посівних робіт. Тому було прийнято замішувати дріжджове кисле тісто, з якого пекли хліб. Його приносили в жертву плодоносній землі, яка повинна була дати хороший урожай. Цей хліб також приносили в жертву, щоб впоратися зі стихіями і вимолити гарну погоду і великий урожай.

В результаті активної взаємодії, християнська та язичницька культури сплелися, об’єднавши свої традиції і звичаї. Таким чином, паска здавна вважався обрядовим хлібом, що символізує родючість. У російських народів відомо дві назви цього хліба — це «великдень» і «паска». Існує також думка, що назва «Паска» прийшло з грецької мови і означало «Крендель». Ця назва була поширена серед міських жителів, а для селян хліб носив назву «Паска» або «Великдень». Цей пиріг мав різну форму, наприклад, у Вологодській області Паску випікали у вигляді розкритого пирога, але традиційно його робили високим, з характерною верхньою частиною, прикрашеною білою яєчнею, із зображенням хреста.

У тісто традиційно додавали яйця, масло, борошно грубого помелу і часто дріжджову основу. Тісто для паски прийнято було робити пісним, без надмірностей. Напередодні Великодня дуже важливим звичаєм для кожної господині було вимішування тіста і випікання паски, саме від цього обряду залежала доля усієї сім’ї. Існувало повір’я, що якщо паска вийшла високою, пишною і красивою, то попереду родючий рік, хороші події і здоров’я всієї родини. А якщо паска вийшла гливкою, «розпливлася» по Печі і кірка розтеклася, то чекай нещасть, хвороби і смерті когось із рідних.

Таким чином, на паску покладали дуже багато надій, її ототожнювали з родючістю, ліком і удачею. Саме тому освячену паску в церкві розрізали на безліч шматочків і роздавали віруючим. Кожна людина, яка взяла цей освітлений символ родючості і здоров’я, частково долучався до нього.

У кожній родині паска займала саме видне і важливе місце, як і яйця. Їх господар будинку ділив на кількість членів сім’ї і роздавав кожному. Також прийнято роздавати ці Великодні дари добрим людям, щоб поділитися з ними його чудодійною силою. Також відомо, що паска була невід’ємною частиною застілля з нагоди смерті людини. Шматки паски залишали на столі, поруч з померлим, а також носили на кладовищі.

Відомо, що паску наділяли великим значенням і силою, саме тому селяни традиційно використовували кожен шматочок паски. Верхня частина паски наділялася особливою силою, тому її намагалися зберегти. Зазвичай господині пекли кілька пасок, кожна з яких була призначена для певних цілей. Одну з пасок пекли, щоб віднести до церкви, іншу — для «засевальных» обрядів, ну а третю — для сімейного столу.

У Сибіру було прийнято випікати паску не разом з усіма, а в інший день. Готували паски в сибірських сім’ях з житнього борошна, при цьому тісту давали підкиснути і випікали її у вигляді прянику, прикрашеним хрестом. Ця паска готувалася для моління священика, який приходив до хати, викладав свої освітлені ікони та проводив моління. Паску традиційно клали під ікони і чекали закінчення молінь. Паску віддавали священику в якості подяки за проведені благання.

Зберігати паску до дня засіву, прикривши серветкою, прийнято було у Вологодській області. У день засіву прийнято відрізати кілька шматків від паски і покласти в насіння, щоб вони максимально зійшли. У той час верхівку традиційно з’їдав господар, що теж мало збільшити врожай.

Залишки паски ніколи не викидали, їх використовували під час ворожінь. У ті часи велике значення для людей грав урожай і господарство. Наприклад, якщо не вдавалося розмножувати коней, то залишившіся шматочки паски загортали в ганчірку і підвішували в стайнях, як символу родючості. По закінченню шести тижнів, тканину розгортали і дивилися якого кольору з’явилися черви. За переказами народжене лоша буде такого кольору.

Приготування паски

Здавна випікання пасок вважається справжнім традиційним обрядом. У кожної господині були свої хитрощі випікання смачної паски, які традиційно передавалися з покоління в покоління, від матері до дочки. Куліч вважався вдалим, якщо він виходив високим, повітряним і м’яким. Якісний паска зазвичай зберігає свою м’якість і легкість протягом тривалого часу.

Випікали паски традиційно в спеціальних металевих відерцях — формах для російської печі. Форму зазвичай змащували жиром і заповнювали на третину, так як тісто зазвичай збільшується в обсязі в два рази. Готові ароматні паски прикрашали глазур’ю, хрестами, різними солодощами — це могли бути сушені фрукти, горіхи, цукровий мак або найбільш поширеним є фарбоване пшоно. Саме останній варіант вважався класичним варіантом прикраси.

У російській народній кухні можна знайти безліч рецептів пасок, які сучасні господині випікають в духовці, намагаючись зберігати традиційні обряди. Випікають зазвичай в алюмінієвих формах, які вміщають 1 -1,5 літра. Перш за все, слід знайти відповідний рецепт і приступити до замішування тіста.

Для цього знадобиться сім яєць, 15 грам сухих дріжджів або 45 грам свіжих дріжджів, кілограм борошна, 250 г маргарину, 300 грам цукрового піску, стільки ж родзинок, одна чайна ложка ваніліну. Для глазурі знадобиться два білка і 150 грам цукру.

Перш за все, слід замісити опару, додавши в тепле молоко розчинені дріжджі. Далі додати в опару 500 грам борошна, все ретельно розмішати. Поставити опару слід в тепле місце приблизно на 15-20 хвилин. Опара вважається готовою, якщо вона збільшилася в два-три рази. Далі відокремити білки від жовтків, при цьому жовтки збити з цукром до білого». Білки ж слід збити з додаванням невеликої кількості солі.

Коли опара дійде вмішати збиті жовтки, перемішати. Потім додати маргарин або масло, з урахуванням рецепта і додати збиті з сіллю білки. Все акуратно перемішати і поступово додати борошно, що залишилося. Тісто має вийти не дуже крутим, але і не рідким. Тісто не повинно прилипати до рук. Вимішане тісто слід поставити в тепле місце приблизно на годину.

Поки тісто піднімається, замочити сухофрукти, родзинки на 10-15 хвилин і висушити. Далі додати в тісто що піднялося начинку і знову повернути в тепле місце. Поки тісто підходить, форму слід змастити маслом або жиром. Тісто, що піднялося, викласти у форму лише на третину, щоб вона могла спокійно піднятися. Форму накрити серветкою і знову дати тесту піднятися.

Як тільки ви побачите, що тісто знову піднялося, форму слід поставити в духовку і випікати при температурі 100 градусів. Через 10 хвилин слід збільшити температуру до 180 градусів і продовжувати випікати паску до готовності.

Приблизно через 30-40 хвилин паску потрібно перевірити за допомогою зубочистки. Якщо паска готова, її слід дістати і накрити серветкою, залишити остигати. Далі слід приготувати глазур. Для цього слід збити білки з одного дрібкою солі, далі поступово в піну ввести цукор або цукрову пудру. На готову паску потрібно викласти глазур і посипати прикрасою на ваш вибір. Це може бути традиційна кольорова пшонка, горіхи, кокосова стружка і т. д.

Поради з приготування паски

Щоб паска вийшла вдалою, слід дотримуватися деяких порад. При замішуванні тіста слід домогтися правильної консистенції. При цьому тісто не повинно бути рідким, в цьому випадку паски розпливуться і не піднімуться. Але при цьому тісто не повинно бути густим, так як паска з такого тіста вийде важклю і швидко висохне, зачерствіє.

Готова паска при розрізанні не повинна приставати до полотна ножа, якщо це відбувається, значить, паску не допекли. Вимішувати тісто слід довго, до тих пір, поки воно не перестане прилипати. Слід уникати протягів і прохолодних місць, при виборі місця для підходу дріжджового тіста. Температура повинна бути не нижче 35 градусів.

Готову паску слід змастити сумішшю з одного яйця і столової ложки води. Потім змастити вершковим маслом і посипати сухарями, цукром або горіховою крихтою. Паску радять випікати в духовці з наявністю ємності з водою. Час випікання залежить від ваги тіста: 1 кілограм тіста випікають 45 хвилин, 1, 5 кілограма слід випікати протягом однієї години, а паска, масою 2 кг — 1, 5 години.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *